2023-07-28

Sukurti palankias sąlygas verslui, investuotojams ir talentams

Vis daugiau verslų atranda Klaipėdos verslo potencialą

Siekdama pritraukti aukštą pridėtinę vertę kuriančius verslus į Klaipėdą, miesto savivaldybė skiria finansinę paskatą įmonėms, kuriančioms naujas darbo vietas uostamiestyje. Pernai verslams buvo paskirta beveik 16 tūkst. eurų, o paskata pasinaudoję verslai teigia, kad Klaipėda dėmesį patraukia dėl palankios infrastruktūros, geografinės padėties bei mokymo įstaigų, kurios paruošia kvalifikuotus specialistus.

Siekdama pritraukti aukštą pridėtinę vertę kuriančius verslus į Klaipėdą, miesto savivaldybė skiria finansinę paskatą įmonėms, kuriančioms naujas darbo vietas uostamiestyje. Pernai verslams buvo paskirta beveik 16 tūkst. eurų, o paskata pasinaudoję verslai teigia, kad Klaipėda dėmesį patraukia dėl palankios infrastruktūros, geografinės padėties bei mokymo įstaigų, kurios paruošia kvalifikuotus specialistus.
Finansine paskata gali pasinaudoti įmonės, planuojančios sukurti bent šešias naujas darbo vietas Klaipėdos mieste. Paskata yra skirta biuro nuomos išlaidų kompensacijai ir siekia iki 1800 eurų už sukurtą darbo vietą.

 „Klaipėda ID“ Investicinės aplinkos projektų vadovės Virginijos Ketlerienės teigimu, pernai buvo sulaukta nemažai susidomėjimo šia paskata.  „Konsultuojant verslo atstovus, pastebėjome, kad nusprendus plėsti verslą į kitą miestą yra svarbios ir to miesto iniciatyvos. Matydami miesto norą bendradarbiauti, skatinti augimą ir plėtrą, verslai lengviau priima sprendimą įsikurti būtent tame mieste. Ši finansinė paskata sulaukė išties didelio susidomėjimo. Trys įmonės pateikė tikslines paraiškas, o dvi iš jų atitiko aukštą pridėtinę vertę kuriančio verslo ir darbo užmokesčio kriterijus bei gavo finansinę paskatą“, – pasakoja V. Ketlerienė.

„Klaipėda ID“ atstovė priduria, kad paskata yra skirta aukštą pridėtinę vertę kuriančių verslų darbo vietų steigimui mieste, todėl ypač svarbus yra įmonės įsipareigojimas ir atsakomybė ne tik sukurti darbo vietą, bet ir ją išlaikyti.

Klaipėdoje – auganti verslo patalpų pasiūla

Valstybinės duomenų agentūros duomenimis, Klaipėda yra augantis miestas. Uostamiestis yra antras miestas Lietuvoje pagal pritraukiamas tiesiogines užsienio investicijas, tenkančias vienam gyventojui. Investicijos miestą pasiekia iš daugiau nei 50 pasaulio valstybių, tačiau investicijos į biurų pastatus iki šiol nebuvo aktyviai vystomos.

Pasak V. Ketlerienės daug metų viena iš problemų buvo įvardijamas kokybiškų A klasės biurų trūkumas, todėl kuriant finansinę paskatą verslams buvo siekiama ne tik pritraukti verslo paslaugų centrus ir informacinių ir ryšių technologijų įmones į Klaipėdą, bet ir paskatinti biurų patalpų nuomos rinkos augimą.  
„Siekiant išspręsti šiuos iššūkius, paskata yra skirta būtent biuro nuomos išlaidų kompensacijai už naujai sukurtą aukštos pridėtinės vertės darbo vietą. Šiai dienai Klaipėdoje dar turime nepatenkintą A klasės biurų rinkos poreikį, tačiau stebime ir aktyvų nekilnojamojo turto vystytojų susidomėjimą investuoti Klaipėdoje. Neseniai buvo atidarytas naujas „Lighthouse“ biurų pastatas, kitais metais bus atidarytas startuolių ekosistemos centras „TechZity“. Jau pradėtas įgyvendinti ir „Memelio miesto“ projektas, kuriame numatoma įrengti apie 10000 kvadratinių metrų administracinių patalpų, vystomi verslo parkai 2BYSA, Acorn ir kiti, tad matome, kad biurų pasiūla šiuo metu yra labiau organizacinis klausimas besiplečiančiai įmonei, nei problema“, –  apie biurų plėtrą pasakoja V. Ketlerienė.

V.Ketlerienė taip pat pažymi, kad konsultuojant verslus dėl verslo paskatos, suteikiama informacija ir apie biurų pasiūlą Klaipėdoje. Konsultacijų metu nustatyta, kad nemažai Vilniaus kompanijų samdo darbuotojus, kurie nuotoliu dirba iš Klaipėdos.
„Pandemijos metu išmokome dirbti iš namų ir tai atrodo labai patogu, tačiau įmonės pastebi didėjantį darbuotojų emocinį ir psichologinį nuovargį. Dirbant iš namų, ne visiems pavyksta išlaikyti darbo ir laisvalaikio balansą, mažėja darbuotojų bendradarbiavimas, dalinimasis informacija, o tai trukdo darbuotojų ir įmonės augimui. Netgi didžiosios pasaulio kompanijos  „Google“, „Amazon“, „JPMorgan Chase“, „Disney“, siekia darbuotojus grąžinti į biurus. Darbuotojų sugrąžinimo į biurus iššūkis buvo nagrinėjamas ir renginio „Baltic Real Estate Forum” metu, diskutuojant, kaip turėtų keistis biurų erdvės ateityje. Tad akivaizdu, kad biurų erdvės yra labai reikalingos ir tai artimiausiu metu nesikeis“, – dalinasi „Klaipėda ID“ Investicinės aplinkos projektų vadovė.

 Sprendimas plėsti verslą Klaipėdoje – pasiteisino

Inovatyvios finansinių technologijų įmonės PAYSTRAX, teikiančios Europos prekybininkams pažangiausius elektroninių operacijų sprendimus, finansų vadovės Kristinos Majauskaitės-Adomavičienės teigimu, Klaipėda jau kurį laiką buvo patraukusi įmonės susidomėjimą verslo plėtrai.
„Praeitų metų pavasarį atidarėme atskirą padalinį Klaipėdoje ir pasirinkome pamėginti įsikurti bendradarbystės erdvėse. Jau per pirmus metus pajutome šios vietos potencialą ir nusprendėme plėstis bei čia įkurti atskirą PAYSTRAX biurą“, – pasakoja K. Majauskaitė-Adomavičienė.  PAYSTRAX atstovė džiaugiasi, kad finansinė paskata ir kiti įsikūrimą lengvinantys procesai buvo labai naudingi įmonei ir padėjo operatyviau įsteigti naujas darbo vietas.
„Mums sprendimas plėstis Klaipėdoje išties pasiteisino. Per metus įmonės padalinį šiame mieste padidinome net 3 kartus ir šiuo metu turime 21 darbuotoją. Per ateinančius metus planuojame šį skaičių dar padvigubinti. Džiugu, kad Fintech aplinka Klaipėdoje sparčiai vystosi ir čia įsikurti nori vis daugiau įmonių“, – apie paskatos naudą kalba K. Majauskaitė-Adomavičienė.

Iššūkius įveikti padeda darbuotojų persikvalifikavimas

Įmonės „Omega 365 Lithuania”, kuriančios projektų valdymui skirtą programinę įrangą, direktoriaus Vadimo Narožnij teigimu, finansinė verslo paskata rodo miesto poreikį bendradarbiauti su verslu ir siekti partnerystės.
„Su tokiomis iniciatyvomis Klaipėdos savivaldybė prisideda prie jaunų verslų steigimo bei plėtros rizikų sumažinimo, nes yra kompensuojama dalis naujų darbo vietos sukūrimo kaštų, o tai palengvina ir įmonių apsisprendimą pritraukiant talentus bei auginant darbuotojų skaičių. Mūsų įmonei ši paskata palengvino apsisprendimą kurti naujas darbo vietas persikvalifikuojantiems darbuotojams“, – patirtimi dalinasi V.Narožnij.
„Omega 365 Lithuania“ atstovas pažymi, kad būtent persikvalifikavimas padėjo išspręsti vieną didžiausių problemų, su kuriomis susiduria verslas Klaipėdoje – tai darbuotojų bei studentų trūkumas. Gauta paskata leido įsteigti papildomas darbo vietas darbuotojams, kurie persikvalifikavo iš kitų specialybių ir daugiau laiko turės praleisti mokydamiesi darbo vietoje.

Didelės verslo plėtros galimybės

V. Ketlerienė atkreipia dėmesį į potencialą verslui Klaipėdos mieste, kuris dar nėra pilnai išnaudotas, o tai lengvina atėjimo į rinką ir įsitvirtinimo joje sąlygas.

K. Majauskaitė-Adomavičienė pabrėžia, kad nauji verslai įmonių plėtrai vis dar renkasi šalies sostinę, tad praleidžia kitų miestų potencialą pritraukti naujus darbuotojus.
„Klaipėda mūsų dėmesį patraukė savo palankia infrastruktūra bei lokacija. Tai – miestas, turintis daug įvairių aukštojo ir aukštesniojo mokymo įstaigų, kurios yra kvalifikuotų darbuotojų šaltinis. Todėl antrąjį biurą Lietuvoje ir nusprendėme įkurti būtent čia, kad galėtume įdarbinti jaunus ir gerai išsilavinusius žmones, kuriuos galėtume mokyti ir perduoti savo ilgalaikę patirtį mokėjimų srityje“, – patirtimi dalinasi K. Majauskaitė-Adomavičienė.

Savo ruožtu Vadim Narožnij pasakoja, kad prieš 17 metų verslo vystymą Klaipėdoje paskatino galimybė pritraukti aukštos kvalifikacijos Klaipėdos universiteto absolventus.
„Tuo metu šio sprendimo privalumas buvo tai, kad Klaipėdoje ilgą laiką be ypatingos konkurencijos įmonės galėjo pritraukti aukštos kompetencijos, talentingus studentus. Visgi, situacija pasikeitė po pandemijos, kai dauguma darbdavių pradėjo praktikuoti nuotolinį darbą ir staiga konkurencija Klaipėdos darbo rinkoje išaugo kelis kartus. Mūsų įmonei pasiteisinęs sprendimas būtent ir buvo darbuotojų persikvalifikavimas“, – reziumuoja „Omega 365 Lithuania“ vadovas.

„Klaipėdoje yra susiformavusi pramonės lyderių bendruomenė, kuri yra imli inovacijoms. Taip pat čia yra didžiausias Lietuvoje transporto mazgas, imlus skaitmeniniams, dirbtinio intelekto panaudojimo sprendimams. Turizmo sektorius gali pasiūlyti išskirtines vandens ir paplūdimio pramogas, o jose gali būti išbandomos įvairios skaitmeninės, DI ar žaidimo technologijos. Mieste yra ir stiprus energetikos sektorius, kuriame nuolat reikia inovatyvių sprendimų“, – apie miesto galimybes verslui pasakoja „Klaipėda ID“ atstovė.

"Klaipėda ID" informacija